Sağlıklı Yaşam

Dudaklarınızın Sağlığınız Hakkında Size Anlatmaya Çalıştığı 8 Şey

Dudaklarımız büyük ve kalın olması pek çoğumuzun hayallerini süslüyor. Ancak dudaklarımızla ilgili düşüneceğimiz tek şey bu değil. Dudaklarımızın hangi sağlık sorunuyla karşı karşıya olduğumuzu söylediğini biliyor muydunuz ? Gelin hep birlikte dudaklarımızın sağlığımız hakkında bizlere anlatmak istediği 8 şeyi öğrenelim.

1- Ağzınızın köşesinde çatlaklar

Tükürük ağzınızın köşelerinde sıkışıp kaldığında çatlayabilecek cildi kurutur . Dudaklarınızı sık sık yalayabilir ve köşelerdeki sıcaklık ve nem enfeksiyonlar için mükemmel koşulları oluşturur. Enfeksiyon bu çatlakların en sık nedenidir. Çok sık olursa, lütfen doktora gitmek için tereddüt etmeyin.

2- Dudakların etrafındaki kırmızı halka

Ağız çevresindeki kırmızı bir halkanın en yaygın nedenlerinden biri dudak yaranın dermatitidir . Tekrarlayan dudak yalama , doğal yağları dudak çevresindeki deriden kurutur ve kızarık ve kaşıntılı yapar. Basit nemlendiriciler ve bu alışkanlıktan kurtulmak bu sorunu çözebilir.

3- Üst dudaktaki kırışıklıklar.

Üst dudakta çok sayıda kırışıklık fark etmeye başlarsanız  , hem fiziksel hem de duygusal sebepler olabilir. Kötü alışkanlıklarınıza dikkat edin , çok fazla içmek için bir pipet kullanmak veya stresli olmaktan dolayı çok fazla sigara içmek gibi.

4- Dudakların solması

Mavi dudaklar kandaki zayıf oksijen dolaşımını gösterebilir. Aynı belirtileri parmaklarınızda ve ayak parmaklarınızda da görebilirsiniz. Beyaz veya soluk dudaklar, gerçekten tıbbi müdahale gerektiren anemiyi gösterebilir. Kan şekeri, dolaşım problemleri veya vitamin eksikliğiniz de olabilir.

5- Kuru ve çatlamış dudaklar

Dudaklarınızın kuruması , vücudun geri kalan kısmında nem eksikliğini gösterebilir. İklim veya stres nedeniyle de olabilir . Bu durumda, daha fazla su için ve nemlendirici kremler kullanın. Ayrıca, çatlamış dudakların nedeni bir  alerji olabilir . Örneğin, kaşıntı gibi başka belirtileriniz varsa lütfen dikkat edin.

6- Şişmiş dudaklar

Şişlik , alerjik reaksiyonun bir işareti olabilir  . Belirli kozmetik ürünleri her kullandığınızda dudaklarınızın büyüdüğünü fark ettiyseniz, onlardan kurtulun. Dudaklarınız kısa bir süre içinde büyüyüp büyüyüyorsa, sağlık görevlilerini arayın.

7- Dudaklarda siyah lekeler

Dudaklardaki siyah lekelerin çeşitli nedenleri olabilir ve bunları görmezden gelmemelisiniz. En iyi seçenek doktora giderek onları teşhis etmektir. Hiperpigmentasyon kahverengimsi lekelere neden olabilecek yaygın bir durumdur. Sadece dudaklarınızda değil, yanaklarınızda, burnunuzda ve alnınızda fark edebilirsiniz.

8- Dudaklarda Çarpmak

Dudak darbeleri ağrılı veya rahatsız edici olabilir, ancak çoğu zaman zararsızdır ve herhangi bir tedavi olmadan kaybolabilir. Örneğin, bir hyaluronik asit enjeksiyonundan sonra bir yaralanma olabilir. Yiyeceklere verilen reaksiyonlar da bu koşullara neden olabilir.Genellikle, sebebin uçuk gibi viral bir enfeksiyon olması durumudur  ve uygun tıbbi tedaviye ihtiyacı vardır.

Kaynak : 1

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı