Gündem

Dışlanan Çocuklar: UNICEF Yılın Fotoğrafı Ödülleri Açıklandı

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Yılın Fotoğrafı ödülünü, İspanyol fotoğrafçı Antonio Aragon Renuncio kazandı. Bu yılki ödüllerin odaklandığı tema, ailesinden kötü muamele gören ya da unutulan çocuklardı.
Yılın Fotoğrafı ödülünü, ailesi tarafından dışlanan engelli bir çocuğun fotoğrafını çeken Antonio Aragon Renuncio kazandı.

1- Antonio Aragon Renuncio

Engelli olduğu için ailesi tarafından dışlandığı için bu merkeze sığınan Togolu çocuk, fotoğrafta protez bacaklarıyla otururken görülüyor. O, sığınma evinde kalan yaklaşık 70 çocuktan biri. Renuncio, çocuğun fotoğrafını, sığınma evine düzenli olarak yaptığı ziyaretlerden birinde çekmiş. Fotoğraf, çocuğun, yaşadığı tüm zorluklara rağmen hayata dair umudunu hâlâ sürdürdüğü izlenimini de veriyor.

2. Turjoy Chowdhury

Chowdhury, sığınmacı kampındaki 18 günlük bir bebeğin fotoğrafını çekmişti. Bebek, annesine verilen renkli şallara sarılıydı. Fotoğraf çekildiğinde henüz bir ismi bile yoktu. Bebeğin annesi, hamileyken, Myanmar’daki Rohingya Müslümanlarına yönelik şiddetten kaçarak Bangladeş’teki kampa sığınmıştı.

3- Rina Castelnuovo

Bir Hamas aktivistinin oğlu olarak dünyaya gelen Muhammed, nadir görülen bir bağışıklık sistemi hastalığı nedeniyle tedavi için İsrail’e götürülmüştü. İsrail’de kol ve bacaklarının bir bölümü kesilmek zorunda kaldı. Dokuz yaşındaki Muhammed, dedesiyle birlikte yaşıyor. Annesi birkaç yılda bir ziyaretine gelebiliyor. Babası ise “düşman topraklarından” dönmesini istiyor.

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı