Listeler

Dinlediğimiz An Beynimizde Ampüllerin Yandığı 8 Etkileyici Ted X Konuşması

TED x açılmı ”Technology, Entertainment and Design” yani Teknoloji, eğlence ve dizayn. İlk olarak bir defaya mahsus olmak üzere 1984 yılında düzenlendi. 1990 yılından sonra alınan kararla her yıl düzenli olarak başlandı. Kurucusu Chris Anderson şuan ki sahibi ise amazon.com’un sahibi olan Jeff Bezos’tur. Kar amacı güdmeyen kurum ideali olan, paylaşmaya değer fikirleri olan herkesin konuşma yapabileceği alandır. Bilim insaları, sanatçılar, girişimciler, iş adamları ve yazarların konuşmalar yaptığı bu platform ülkemizde de her geçen yıl daha çok ilgi görüyor. Dinledikten sonra başımızda ampüllerin yandığı 8Ted x konuşması

1 – Julian Treasure, yıllardır sesle uğraşmış, sesi anlamaya çalışmış bunun üzerine kitap yazmış biri. Kavganın, savaşın, gürültünün ve kıyımın ve her şeyin ağzımızdan çıkan ses olduğunu düşünen Julian, dünyayı daha iyi bir yer yapmak için 5 yöntem öneriyor.

2- Nil Karaibrahim, hepimizin tanıdığı güzel ve başarılı sanatçı, ülkemizde düzenlenen Ted x platformunda konuşma yaptı. Kız gibi başlığıyla yaptığı konuşmayı mutlaka dinlemelisiniz .

3- Tim Urban erteleme hastalığının mantıklı olmadığını biliyor ama işleri halletmek için son dakikaya kadar bekleme huyundan bir türlü kurtulamadı. Bu eğlenceli ve aydınlatıcı konuşmada, Urban bizi üst üste YouTube videoları izlemekten, Wikipedia’nın tavşan deliklerine ve pencereden dışarı bakma nöbetlerine uzanan bir yolculuğa çıkarıyor ve zamanımız dolmadan önce neyi ertelediğimiz konusunda daha fazla düşünmek için bizi cesaretlendiriyor.

4- Lesley Hazleton, tarih, politika ve özellikle orta doğu konularına odaklanan İngiliz yazar. Hayatı boyunca inançlara inanmanın temelini araştırmış bunun üzerine kitaplar yazmıştır. 

5- Elif Şafak ”Hikaye dinlemek hayal gücümüzü genişletir; onları anlatmak ise kültürel duvarları aşmamızı, farklı deneyimleri kucaklamamızı, başkalarının duygularını hissetmemizi sağlar.” Elif Şafak bu yalın fikirden yola çıkarak hikayelerin kimlik politikaların üstesinden gelebileceğini anlatıyor.

6- Microsoft’un kurucusu, hayatı başarılarla dolu Bill Gates, milyonlarca kez dinlenen efsane konuşması 

7- Aditi Gupta, kadınların kadınsal durumlarını rahatça konuşabilmesini istiyor. Adet hakkında çekinmeden konuşmanın yolu. Buyurun 

8-  Okullar Kenneth Robinson İngiliz konuşmacı, eğitimci, danışman, yazar. Warwick Üniversitesinde profesör. Bu adam diyor ki okullar yaratıcılığı öldürüyor. 

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı