Sağlıklı Yaşam

Corona Virüs Semptomlarını Takip Etmeye İmkan Tanıyan Akıllı Yara Bandı

Corona virüs belirtilerini erken tespit çalışmaları devam ediyor. Northwestern Üniversitesi, semptonlarını takip etmeye yarayan bir akıllı bant geliştirdi. Giyilebilir cihaz, hastaları ve sağlık çalışanlarını hastaneden ayrıldıktan sonra da dahil olma üzere yeni corona virüs belirtilerini açısından izlemeye yardımcı oluyor.

Kurumun yaptığı açıklamaya göre giyebilir cihaz, Northwestern Üniversitesi ve Shirley Ryen AbilityLab’deki araştırmacılar tarafından geliştirilmiş durumda. Cihazın corona virüs hastalarının izlenmesi için özel olarak geliştirildiği belirtiliyor.

Doktorlar geliştirilen akıllı yara bandı sayesinde hastalıkla ilgili erken teşhis koyabileceği söyleniyor.

Görselde görüldüğü üzere yara bandı, hastaların boyunlarına takılıyor. Bu bant solunum aktivitelerini ve öksürükleri izliyor. Araştirmacılar, giyilebilir bu cihazın bu verileri geleneksel tibbi cihazların yapamayacağı şekilde analiz ettiğini açıklıyor.

Ekip, veri izlemeyi ‘hayati bir veri boşluğunu doldurmak’, hastalığa ışık tutmak, araştırmacıların ve doktorların hastalığı daha iyi anlamasına yardımcı olmak olarak tanımlıyor.

Northwestern, yaklaşık iki haftadır kullanılan akıllı bandın yaklaşık 25 Covid-19 hastasında kullanıldığını söylüyor.

Bu giyilebilir cihazların gelecekte ne kadar yaygın olarak kullanılacağı ise belirsizliğini koruyor. Ancak bu tip cihazlar hastalıkla mücadelede önemli katkı sağlayacağını söyleyebiliriz.

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı