Sağlıklı Yaşam

Çin’de Bir İlkokul Koronavirüs İçin İlginç Yöntem Uyguluyor: 1 Metre Sosyal Mesafe Şapkası

Salgının çıkma noktası olan Çin, geride bıraktığımız 4 aylık süreçte, salgının yayılmasını engellemek amaçlı iyi önlemler aldı ve en hızlı normalleşmeye çalışan ülke oldu. Toplu taşımanın kademeli olarak açılması, sokağa çıkma yasaklarının gevşetilmesi, vb. uygulamalarının ardından şimdi de okulları açmaya başladı. Ancak her ne kadar ülke içi kaynaklı koronavirüs vakaları onlu sayılara inmiş olsa bile Çin tedbiri elden bırakmıyor. Bunun bir örneği de Çin’in Hangzhou kentindeki bir ilkokulda yaşandı. Okul öğrencilerine 1 metrelik sosyal mesafe şapkası takmayı zorunlu kıldı.

Hangzhou’daki öğrenciler için şimdiye kadarki en uzun kış tatili, birinci ve üçüncü sınıf öğrencilerinin sıralara geri dönmesiyle birlikte bu hafta sona erdi.

Koronavirüs salgınıyla mücadelede sona yaklaşan Çin’de bazı ilkokullar eğitime kaldığı yerden devam ederken, Hangzhou kentindeki bir okulda öğrenciler, üniformalarına ilginç bir ilave alarak döndü.

Kentteki Yangzheng İlköğretim Okulu ise, öğrencilerine enteresan bir ödev verdi: Sosyal mesafe kuralını hatırlatan 1 metrelik kanatlı karton şapkalar. Şapkaların fotoğrafları Çin merkezli sosyal medya platformu Weibo’da yayınlandı.

Yerel medyada çıkan haberlere göre öğrenciler, şapkalarını yalnızca yemek aralarında çıkarabiliyor.

Öğrenciler, sınıfa giriş ve çıkışlarda ise kapılardan ‘yengeç yürüyüşü’ ile geçiyor.

Aynı zamanda öğrencilere günlük olarak yüz maskeleri dağıtılıyor ve her birinin ateşleri ölçülüyor.

Kanatlı şapkalar, Hangzhou’da çok uzun zaman önce de kullanılmıştı. 10’uncu yüzyılda kentin Li’an olarak anıldığı Song Hanedanlığı döneminde imparatorlar, yetkililerin birbirlerine fısıldamalarını önlemek için kanatlı şapkalar giymesini zorunlu kılmıştı.

Çin’in Hangzhou kentinde alınan önlemler virüsün yayılmasını yavaşlatmış, bugüne kadar kentte 1200 kişide virüs görülmüştür. Hubey eyaletinde ise 70 bin vaka tespit edilmiştir.

kaynak : 1

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı