Gündem

Cesaretiyle Bize Güç Veren Kahraman Nicholas Winton’un Hikayesi

İnsanlığa olan inancımızı yitirmeye başladığımız şu günlerde, öyle hikayelere denk geliyoruz ki inancımızı tazeliyor, içimiz ısınıyor. Nicholas Winton, dünya onu Nazi toplama ve imha kamplarından kurtardığı çocuklarla biliyor.  Aslında kahramanlığını eşi dahil kimseye anlatmıyor Nicholas, kurtardığı 669 çocuğun isimlerinin ve fotoğraflarının bulunduğu defterini tavan arasında saklıyordu. Eşinin şans eseri denk geldiği kitabı Bbc’yi ulaştırması sayesinde, kahramanlığını bütün dünya işitiyor. Wintson’u dünyayla tanıştıran olay şöyle gerçekleşiyor.

1938 yılında Sir Nicholas Winton,yüzlerce çocuğu soykırımdan kurtardı. 669 Yahudi çocuğu Çekoslavakya’dan Britanya’ya getirdi ve çocuklara Britanya’da aileler buldu.

Çocukların ebebeynleri, Auschwitz- Birkenau Alman Nazi toplama ve imha kamplarında çeşitli işkencelerle öldürülmüştü. Winton, kurtardığı çocuklardan kimseye bahsetmemişti. Ta ki eşi Grete, 50 yıl sonra tavan arasında ki o defteri bulana kadar.

Defterde Winton’un kurtardığı çocukların isimleri ve fotoğrafları vardı. Eşi defteri bir gazeteciye vermesiyle Winton ve eşi Grete, BBC kanalının “That’s life” programına davet edildiler.

Yaşlı adam, yanyana oturduğu herkesin zamanında kurtardığı çocuklar olduğundan habersiz programın akışını takip ediyordu.

BBC, kamplardan kurtarılan çocukların bir kısmına ulaşmıştı ve oraya davet etmişti. O çocuklar kahramanlarına teşekkür etmek için oradaydılar.

Program sunucusu eline defteri aldı ve o büyüyen çocukların isimlerini okumaya başladı. Sonra aniden hep birlikte ayağa kalktılar. Winton, kurtardığı çocuklar olduğunu fark edince gözyaşlarını tutamadı. Kurtardığı çocuklar teker teker sarılıp şükranlarını sundular. 

İşte o an dünya yeni kahramanını böyle tanıdı. Kraliçe II. Elizabeth tarafından “insanlığa hizmet, Yahudi çocuklarının Nazi Almanyası’nın işgal ettiği Çekoslovakya’dan kurtardığı” için şövalyelik unvanı verildi. 2014 yılında ise Çek Cumhuriyeti başbakanı Miloš Zeman tarafından Çek Cumhuriyeti’nin en yüksek onur nişanı olan Beyaz Arslan Nişanı ile ödüllendirildi.

Bir de hayatını ve kahramanlığını anlatan belgesel çekildi. Fragmanı buraya bırakıyorum, sizde mutlaka izlenecekler arasına alın belgeseli

1 Temmuz 2015 sabahı Slough’daki Wexham Park Hastanesinde kalp-solunum yetmezliği nedeniyle 106 yaşında hayata gözlerini yumdu. Dünya onu kahraman olarak hatırlayacak.

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı