Sağlıklı Yaşam

Bilim İnsanlarına Göre Hiçbirimiz Normal Bir Psikolojiye Sahip Değiliz

Günlük hayatımızda birisine şaka yaparken veya sinirlenip hakaret etmek istediğimizde, onun normal olmadığını iddia ederiz. Kendimizle dalga geçerken ve hatta bazen de gerçekten normal olmadığımızı dile getirir ve düşünürüz. İnternette küçük araştırmalar yapar, akıl sağlığımız ile ilgili teşhisi kendimiz koyarız kolayca. Ancak araştırmalar aslında hiçbirimizin normal olmadığını gösteriyor.

Yale Üniversitesi’nden üç bilim insanının iddiasına göre hiçbirimiz normal değiliz. Hatta normal olmamamız, insanlığı bugünlere kadar getiren gen havuzunu yarattı. 

Çünkü hepimiz “normal” yani bir anlamda “aynı” olsaydık, doğal seleksiyon ile bugünlere gelen bir canlı türü olmayabilirdik.

Araştırmaya göre, klinik nörobilim içinde optimal kavramına pek de yer yok ve bu durum tamamen türlerin evrimsel süreçleri ile ilgili.

Yalnızca “yaptığımız şeyler” değerlendirildiği zaman yanlış sonuçlara ulaşılıyor. Önemli olan neyi, ne zaman, nerede, hangi şartlar altında yaptığımız ve bunun akıl-beden sağlığımıza etkisi.

Kendi kendimizi yargılamak, normal olup olmadığımızı sorgulamak ve hatta kendimize teşhis koymak ne kadar doğru sizce?

Kaynak: 1

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı