Keyif

Beklentinizi Paramparça Edecek, Sinema Ve Dizi Sektöründen 30 Öncesi Sonrası Fotoğrafı

Amatör özel efektler içeren eski bir filmi izlediniz ve ne kadar saçma göründüklerine güldünüz mü? Artık her şey değişti, çünkü günümüzde özel efektler inanılmaz, her şeyin gerçek olduğuna inandığınız bir film izliyorsunuz. Beklentilerinizi paramparça etmek için, o çok sevdiğiniz filmlerin öncesi ve sonrasını sizler için derledik.

# 1 Galaksinin Koruyucuları (2014)

Galaksinin Koruyucuları (2014), bir grup intergalaktik süper kahraman hikayesini ve onların kozmik maceralarını anlatıyor. Süper kahraman mürettebatı normalden uzak, rakunla, konuşan üç kişiyle birlikte. Bu filmi izlerken, böyle bir film yapmak için CGI’nın kameralar kadar önemli olduğu açıktır. Bu nedenle, bu filmin bütçesinin 232.3 milyon dolara ulaşması sürpriz olmamalı.

# 2 Harry Potter ve Melez Prens (2009)

Hogwarts gerçek olsaydı, zorunlu CGI dersleri olurdu. Çünkü görsel efektlerin sihirbazları olmasaydı, gümüş ekranın büyüsü olmazdı. Öte yandan, bir tahta büyü çubuğu, gerekli tüm donanıma sahip bir uzman ekibinden daha ucuzdur. Söylendiği gibi, Harry Potter filmlerinin her biri 100 ila 250 milyon dolar tutuyor. Fiyat ne kadar yüksek olursa, sektördeki yeni nesil CGI standartlarına zemin hazırlayan etkiler o kadar devrimseldir.

3. Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı (2006)

Filmin 10 yıldan daha uzun bir süre önce yapıldığı gerçeği göz önüne alındığında, korkunç görünümlü bir karakter oluşturmak için gerekli olan CGI devrimciydi. Filmin yaratılışı için bir servete sahip olması gerekirdi, ancak film yapımcıları rahatsız etmedi, çünkü film gişede astronomik $ 10,179,725 dolar ile tüm zamanların en yüksek hasılatlı filmlerinin başına geçti.

# 4 Atomik Sarışın (2017)

Atomic Blonde (2017), Berlin’de gerçekleşen bir hikayesi olan Amerikan casus gerilim filmi. Ve işte CGI içeri giriyor. Programcılar Berlin’in tüm alanlarını yeniden yaratmak zorunda kaldılar. Berlin’e seyahat etmek ve biraz havadan çekim yapmak o kadar kolay değildi, ya da bazı durumlarda yasal değildi. Yaratıcılar kararlarını mantıklı bir şekilde açıklıyorlar: “Berlin üzerinden gökyüzüne uçsalar bile, elbette 2017 Berlin olurdu, bu yüzden tüm bölgeyi sıfırdan inşa ettik.”

# 5 Alice Harikalar Diyarında (2010)

Alice Harikalar Diyarında (2010), ağırlıklı olarak yeşil ekranlarla yapılan bilgisayar yapımı bir film. Karanlık, eksantrik korku ve fantastik filmlerle ünlü Tim Burton’ın yönettiği film, Wonderland’ın tuhaf ve fantastik dünyasını inandırıcı bir şekilde canlandırıyor. İronik olarak yeterince, bilgisayar tarafından üretilen görüntülerin aşırı kullanımı için tam olarak eleştirildi.

# 6 Maymunların Gezegeni İçin Savaş (2017)

Maymun savaş ağaları ve maymun askerleri hakkında bir film yapmak üzereyseniz çok fazla CGI kullanmak zorunda kalacağınızı biliyorsunuz. Yine de, bu hayvan temelli oyuncu, “bilgisayar tarafından üretilen görüntülerin veya CGI’nın, yol boyunca güçlü anti-esaret, hayvan yanlısı haklar mesajları vererek, izleyiciden tam not almayı başardı
“ .

# 7 Game Of Thrones (2011)

Game Of Thrones’in bütçesi büyük. Dizi, şimdiye kadar yapılmış en pahalı TV dizilerinden biri olarak kolayca göze çarpıyor ve tek bir bölümün bütçesinin en az altı sezonda 10 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Oyuncular, mekanlar, kostümler ve… TV ekranının tarihinin en iğrenç görünümlü ejderhası haline gelen bir stres topu.

# 8 Orman Kitabı (2016)

2016’da ormanların ikonik çocuğu Mowgli yeniden doğdu. “Orman Kitabı”, Baloo, Bagheera, Kaa ve diğerlerini görmenin yeni ve daha gerçekçi bir yolunu sundu. CGI sayesinde herkes bu orman sakinleriyle daha yakın mesafede karşılaşabildi. Yönetmen Jon Favreau, PETA’dan, filmin üretimi için herhangi bir hayvanın sömürülmesini ve zarar görmesini engellemek için yenilikçi bir yol bulduğu için bile bir ödül aldı.

# 9 Harry Potter Ve Ölüm Yadigarları – Bölüm 2 (2011)

CGI programcıları için olmasaydı, Voldemort, onun ikonik burnu olmayan görünümüne sahip olamazdı. Diğer filmlerde ejderhalar veya gezegenlerin tamamı ile karşılaştırıldığında küçük bir ayrıntı gibi görünse de, Voldemort’u şimdiye kadar tanınan kötü adamlardan birine dönüştürmek çok önemliydi. Buradaki CGI kullanımının aşırı olduğu ve profesyonel bir makyaj sanatçısı bu işi yapabilirdi. Evet, ama bu çok zaman alacaktı, bu nedenle Voldemort’un nihai görüntüsü makyaj ve CGI sanatçılarının birleşik çabalarının sonucuydu.

# 10 Karayip Korsanları: Ölü Adamlar Masal Söyledi (2017)

# 11 Matrix (1999)

# 12 Deadpool (2016)

# 13 Güzel Ve Çirkin (2017)

# 14 Karayip Korsanları (2003)

# 15 Yenilmezler (2012)

# 16 Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı (2018)

# 17 Harry Potter (2001)

Youtube’a gidip ‘Quidditch’i ararsanız, quidditch oyununun muggles tarafından oynandığında nasıl göründüğünü kolayca görebilirsiniz. CGI büyüsü sayesinde, bu dünyadan daha çok bir şeylere tanıklık etme hediyemiz verildi.

# 18 Doktor Tuhaflığı (2016)

Sinematik yayınlanmasından sonra, hayranlar bu filmin CGI oyununu değiştirmek üzere olduğundan emindiler. Ve evet, kesinlikle oldu. Pek çok sahne sıradışı, görünmeyen ve çok katmanlıdı; bu da CGI tabanlı filmler için çıtayı yükseltiyordu. Birinin dediği gibi: “Doktor Garip Marvel’in harikası”.

# 19 Deadpool (2016)

İlginç gerçek: İkonik Deadpool kostümü aslında gerçek, fiziksel bir kostümü ve CGI tarafından üretilmemiştir.

# 20 Jurassic Park (1993)

# 21 Harika Canavarlar Nerede Bulunur (2016)

Efsanevi JK Rowling’den başkası tarafından yazılmayan Fantastik Canavarlar ve Nerede Bulunacakları, New York’un gizli cadı ve büyücüler topluluğunda bir yazarın maceralarını anlatıyor. Film, 1920’lerde kükreyen New York City’i canlandırmaktı. Şaşırtıcı bir şekilde (ya da değil), film bir sürü CGI kullandı – arka plan binaları ve hatta kapıları – çoğu gerçek değildi. Bununla birlikte, film oldukça iyi bir performans gösterdi ve bütçesinin kabaca 200 milyon dolar olmasına rağmen, Kasım 2016’daki serbest bırakılmasının ardından 814 milyon dolar hasılat elde etti.

# 22 King Kong (2005)

Aynı addaki 1933 filminin epik bir versiyonu olan King Kong, Peter Jackson tarafından birlikte yazıldı, üretildi ve yönetildi ve doğal Yeni Zelanda adalarından birinde çekildi. Filmin bütçesi başlangıçta 150 milyon dolar olarak belirlenirken, prodüksiyon boyunca ek görsel efektler ve filmin çalışma süresini uzatan rekor kıran 273 milyon dolar oldu. İlginç bir şekilde, yapımcıların Empire State Binası’nın CGI versiyonunu hazırlaması on sekiz ay sürdü, asıl olay on dört ay içinde yapıldı.

# 23 Kabuktaki Hayalet (2017)

İlginç gerçek: Görsel efektler, sadece uzay gemisi, canavar ve patlama oluşturmaktan çok daha çeşitli amaçlar için kullanılmıştır. Bu filmin yapımcılarının beyaz oyuncuları Asya’ya dönüştürmek için etkilerini test ettikleri bildirildi.

# 24 Yenilmezler: Infinity Wars (2018)

Benedict Cumberbatch, CGI teknolojisi her defasında doğru yerde ve doğru zamanda nasıl olunacağını biliyor.

# 25 Demir Adam 2 (2010)

Iron Man’ın arkasındaki aktör Robert Downey Jr. Kostümün kaskını, kollarını ve göğsünü bir hareket yakalama takımı üzerine giyerdi. Her şeye gerek yok, bunun için CGI var.

# 26 Yenilmezler: İnanılmazlık Savaşı (2018)

Avengers: Infiity War (2018), en yüksek açılış hafta sonu ve mütevazı hafta sonu brüt, yani mütevazi 640.5 milyon dolar olan rekorunu elinde tutuyor. Tabii ki CGI sayesinde.

# 27 Avatar (2009)

James Cameron, CGI, AVATAR’ın (2009) görkemli vizyonunu mümkün ve ekonomik hale getirmek için yeterince gelişmiş olana kadar 10 yıl bekledi.

# 28 Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı (2018)

Thanos büyük ekrana girdiğinde, diğer Marvel kötü adamları kadar ikonik hale gelmek için hızlı davrandı. Belki daha da fazla. Oysa görünüşü bütün eleştirmenleri ikna etmedi. Hatta bazıları Thanos’u “sekiz metrelik mor bir deli” olarak nitelendirdi.

# 29 Yenilmezler (2012)

Garip şekilli, deforme olmuş bir yeşil adam. Yine de İnanılmaz Hulk sürekli evrim geçiriyor, çünkü her zaman öfkeli süper kahramanı üreten teknoloji de aynı derecede gelişiyor.

# 30 Terminator Genisys (2015)

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı