Listeler

Bazen Hayranlıkla Bazen Dehşetle Takip Ettiğimiz Sektör; K-pop

Güney Kore’den doğan bu müzik türü, özellikle Kore’de kitleleri peşinden koşturan genç sanatçılarla dolu. İnternet sayesinde geniş kitlelere yayılmaya devam ediyor. Sadece müzik türü dememiz yetersiz olur, altkültür olarak görmemizde mümkündür.  Bu kültürle bizim tanışmamız Gangnam Style şarkısının sayesinde oldu. Gelin şimdi hep beraber bazen hayranlıkla bazen dehşetle takip ettiğimiz K-pop müzik kültürünü daha yakından tanıyalım.

K-pop aslında Kore Pop’u anlamında ki İngilizce Korean Pop’tan geliyor. 2000’li yıllarında başında büyük bir çıkış yakalayan bu müzik türü gün geçtikçe fenomen haline geldi. 2012’de çıkan ‘ Gangnam Style ‘ şarkısının dünyada ki başarısından sonra, K-pop köklü Japon müziğinide geçerek Asya Müziğinin en bilinen temsilcisi olmuş durumda. 

Sürekli yükselişte olan bu müzik türü artık günümüzde Kore’li gençler tarafından altkültür olarak kabul ediliyor. Nasıl bizlerin Rock Kültürü, Rap Kültürü varsa onlarında K-pop Kültürü var. Tabi şirketler için bu sektör inanılmaz geniş bir ticaret kapısı.

Ah bu şirketler yok mu bu şirketler! Yetenekli olan gençlerle sözleşme imzalayıp kamplarda okul dersleri gibi şöhret ve ilerisi için dersler veriyorlar. Eee bazı katı kurallar var elbette. Bir K-pop yıldızı ( onlar idol diyorlar ) vücudunun iyi olması, uçak yolculuğu dahil dışarıda bulundukları her an iyi kıyafetler giymesi ve hayranlarının hediyelerini mutlaka kullanmaları gibi kuralları var. Bu durum sanat dan çok bir ticaret projesine dönüştüğünü düşündürüyor.

Bu müziğin temsilcileri genellikle birkaç kız ya da erkekten oluşuyor. Öyle birkaç dediğimize bakmayın bazı gruplarda bu sayı 10 kişiye kadar yükseliyor. Super Junior adında 13 kişilik bir grup şuanda en kalabalık grup olarak biliyor. Şarkılarında Korecenin içinde İngilizcede söylüyorlar. Şarkı için seçtikleri isimlerde genellikle İngilizce oluyor.

Grupların inanılmaz hayran kitleleri var. Bir şarkının hayranlarının şarkıcıya araba almışlığı var gerisini siz düşünün. Bu sinir bozucu hayranlık seviyesi bazen kötü sonuçlarda doğurabiliyor. Sonucunu düşünmeden sevmedikleri bir şarkıcının içeceğine Japon uhusu karıştırdıkları bile olmuş. Gerçekten insan korkuyor. Türkiye’de 200 bin kişi bu kültürün fanı diyebiliriz.

 

Şirin kızlar ve kaslı erkeklerden oluşan gruplar, göz alıcı kıyafetleri, güzellikleri ve farklı görüntüleriyle kusursuz görünüyorlar. Belki de gençlerin onlara intihar edecek derece bağlanmasının sebebi budur.

Aslında izlediğinizde, her klipte bir hikayesi ve koreografisi olan, renkli ve farklı gözüken, birazcık Amerikan pop müziğine özenen kanları kaynayan gençler olarak görüyoruz.

Bizim en çok sevdiğimiz K-pop şarkısı ise; 👇

BLACKPINK- WHISTLE

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı