Sağlıklı Yaşam

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Uygulayabileceğiniz Basit Ama Etkili 9 Yöntem

3 milyondan fazla insana bulaşan, 244 bin insanın hayata gözlerini yummasına sebep olan yeni tip koronavirüs Covid-19, her geçen gün etkisi daha şiddetli şekilde göstermeye devam ediyor. Aslında bakarsanız bu pandemi sayesinde bir çok şey öğrendik. Virüse karşı savaşabilmemiz için, bağışıklılık sistemimizin güçlü olmasına her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Herkesin rahatlıkla uygulayabileceği basit yöntemlerle bağışıklık sistemimizi güçlendirecek 9 şeyi sizler için listeledik.

1- Uyku düzeni bağışıklık sisteminin güçlendirmek için fazlasıyla önemli

Karantina günlerinde bir çok kişinin uyku alışkanlığı değişti. Ancak, uyku düzeni bağışıklık sisteminin güçlü olması için fazlasıyla önemli faktör. Uyku düzeninizi korumalısınız.

2- Stresten uzak durun.

Stres vücudumuzun en büyük düşmanı diyebiliriz. Bütün hastalıkların karşı bizi savunmasız bırakıyor. Çünkü stres nedeniyle vücutta salgılanan hormonların bağışıklık sistemini zayıflattığı bilimsel bir gerçek.

3- Zararlı alışkanlıklarınızdan vazgeçin.

Bağışıklık sistemini güçlendirmeyi bir kenarı bırakın, daha sağlıklı bir hayat için sigara, alkol ve zararlı maddelerden uzak durun. Vücudu yoran, erken yıpranmasına ve yaşlanmasına neden olan zararlı alışkanlıklar aynı zamanda da bağışıklık sistemini zayıflatarak kişileri her türlü virüs ve hastalığa açık hale getiriyor.

4- Bol su için

Vücudunuzu zararlı maddelerden arındırmak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için bol bol su içmeniz gerekiyor.

5- Probiyotiklerden faydalanın

Bağışıklık sistemi ve bağırsak sağlığı arasında önemli bir bağlantı var. Bu nedenle bağırsak sağlığını korumak ve yararlı bakterileri beslemek için probiyotiklerden faydalanmalısınız.

6- Organik ve sağlıklı gıdalarla beslenin.

Bağışıklık sisteminizi geliştirmek için organik gıdalarları tercih edin. Yediğiniz her yiyeceği kararında yiyin aşırıya kaçmayın.

7- Ellerinizi sık sık yıkayın.

Bakteri ve mikropların ağız yoluyla vücudunuza girmemesi için ellerinizi 20 saniye kuralına uyarak sık sık yıkamalısınız. Sabun ve bol su kullanmaya özen göstermelisiniz.

8- Spor yapın.

Spor salonlarına gidemeseniz de evde spor yapmaktan vazgeçmeyin. Plank, şınav, mekik, barfiks ve squat gibi egzersiz hareketlerini evde de rahatlıkla yapabilirsiniz. Spor bedeninizi güçlendirir ve sizi diri tutar.

9- C vitamini çok önemli! Bol bol sebze ve meyve tüketin.

C vitamini bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bu nedenle C vitamini açısından zengin portakal, limon, kivi, biber, mandalina gibi sebze ve meyveler yemeyi unutmayın.

nerdenesti.com’u sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz. Facebook Twitter – Instagram

Kaynak : 1

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı