Gündem

Ay’ın Karanlık Yüzüne Gönderilen Pamuk Tohumları Filizlenmeye Başladı

Çin, Chang 4 adlı insansız uzay aracıyla gönderdiği pamuk tohumunun Ay’ın karanlık yüzünde filizlenmeye başladı. Böylece Çin, Ay’da ilk kez denenen biyolojik yetiştiricilik konusunda başarılı bir sonuç etti.

Geçtiğimiz yıl 8 Aralık’ta Dünya’dan ayrılan ‘ Chang’e 4 ‘ adlı insansız uzay aracı Ocak ayının başında sorunsuz bir şekilde belirlenen hedefe ulaşmıştı.

Ay’ın ‘karanlık yüz’ olarak bilinen bölgesine iniş yaparak bir ilki başarmıştı.

Pamuk tohumlarının kafes şeklinde bir kutunun içinde filizlenmeye başlamasıyla Ay’da ilk denenen biyolojik yetiştiricilikte başarılı oldu.

Chongging Üniversitesi bilim insanları insansız uzay aracıyla birlikte içinde hava, su ve toprağın olduğu 18 santimetre çapındaki bir kabın içinde pamuk, patates ve hardal ailesinden arabidopsis bitki tohumu gönderdi.

İnsansız uzay aracının çektiği fotoğraflardan pamuk tohumlarının filizlenmeye başladığı görülürken düğer tohumların yeşerme yönünde henüz bir emare göstermediği dikkat çekti.

Chang 4, Ay’ın yüzeyindeki en derin krater olan Aitken havzasında incelemeler yaparak Dünya’ya görüntüler göndermesi bekleniyor. Bu insansız uzay aracı Alman, İsveç ve Çinli bilim adamları tarafından geliştirildi.

Çin, bu proje sonunda Ay’ın oluşumuna dair yeni bilgilere ulaşmayı hedefliyor. Ayrıca, gelecek yıl kendi uzay istasyonunu kurmayı hedefleyen Çin, 2030 yılına kadar uzayda ABD ve Rusya’yı yakalamayı hedefliyor.

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı