Listeler

Akıllara Durgunluk Veren Görüntülerin Ortaya Çıktığı Black Friday’ın Kısa Tarihi

Son birkaç yılda Türkiye’de popülerliği artan ve gelenek haline gelmeye başlayan Black Friday, bir kesim tarafından olumlu karşılanıp fırsata dönüştürülürken bir kesim tarafından çok sert tepkiler gördü. İslam aleminde Cumanın mübarek olduğunu hatırlatan caydırıcı basın açıklamaları, Protestolar ve mağaza çalışanlarına saldırı boyutuna kadar gelen tepkiler epey gündemde yer bulmuştu. Peki nedir bu Black Friday ? Bu alışveriş çılgınlığının tarihini sizler için derledik.

Black Friday, Amerika Birleşik Devletleri’nde Şükran Gününden sonra gelen ilk cumaya denir. Mağazaların çok erken saatlerde açılıp geç saatlere kadar mesai yaptığı bu günü 1932 yılından beri Noel alışveriş günü olarak kabul edilir.

Tabi 1932 yılından beri süren bu geleneğin herhangi bir adı yoktu. 1961 yılında, alışveriş çılgınlığı yüzünden yollar felç olmuş gece geç saatlere kadar trafik kuyrukları oluşmuş. Ertesi gün resmi gazetede insan kalabalığından ve trafikten söz ederken Black Friday başlığı kullanılınca, o günden sonra bu isimle her yıl düzenlenmeye başlanmış.

Önceleri, teknoloji devleri ve büyük tekstil markaların indirime gittiği bu günde günümüzde ise beyaz eşya markalarından perde markalarına kadar bütün alışveriş sektörü indirim uyguluyor.

Geçen yıl çıkan karışıklar sebebiyle, çoğu markanın pazarlama departmanı Black Friday yerine, Muhteşem Cuma, Efsane Cuma, Beklenen Cuma günü indirimleri gibi alternatif isimler bularak bu güne özel indirimlerini uyguladı. 

Çok büyük indirimlerin uygulandığı bu günde,dünyada ve ülkemizde alışveriş kavgalarının yanı sıra gülmekten çene kaslarımızın kitleneceği manzaralar göreceğimizden eminiz. 

Alın Size Kara Cuma Gününden, Akıllara Durgunluk Verecek 5Görüntü

2-

3-

4-

5-

 

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı