Listeler

2.Dünya Savaşından Sonra Avrupa’nın Nasıl Değişmiş Olduğunu Gösteren Fotoğraflar

İkinci Dünya Savaşı’ndan (İkinci Dünya Savaşı) önce veya daha önce Avrupa’nın nasıl göründüğünü hiç merak ettiniz mi? “Önce ve Sonra” veya “Sonra ve Şimdi” resimlerimize bakın ve savaşın insanlara, anıtlara ve manzaralara ne yaptığını görün.

1-

14 Haziran 1940’ta Alman Wehrmacht birlikleri Paris’i işgal etti. Resimde, Alman 30. Piyade Tümeni’nin Avenue Foch’taki General Kurt von Briesen 1886-1941’in önünde kazandığı zafer geçidi gösteriliyor.

2-

Almanlar tarafından bir sinemaya dönüştürülen Katolik ev. 1941.

3-

Şehir merkezi ve ABD birlikleri Haziran 1944’te. ABD’nin birçok aracı, döner köprünün batısındaki Quai de Caligny’de.

4-

Nazi istilasından sonra Peterhof Sarayı’nı yakıldığı an. 1941 Eylül

5-

1994, 6 Haziran.

6-

Yakalanan Alman askerleri, Bernières-sur-mer’deki tren istasyonunda ulaşımlarını bekliyor. Bugün, eski istasyon binası turizm ofisi olarak hizmet vermektedir. 1944.

7-

Paris’in kurtuluşu için kazanılan zafer töreninde Müttefik birliklerinin gelişini kutladı. Çabuk Parisliler siper almak için dağıldılar. Şehir resmi olarak Almanlar tarafından terk edilmesine rağmen, küçük keskin nişancı grupları aktif kaldı ve bu da zafer kutlamalarını riskli hale getirdi. 1944, 29 Ağustos.

8-

Fransız 2. Zırhlı Bölümünün, Paris’teki Notre Dame önü. 26 Ağustos 1944.

9-

İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda Gladbeck’teki Rentforterstrasse’deki tramvay ve evler yıkıldı. Arka cephesinde üçgen cepheli ev, St. Barbara hastanesinin ana girişidir. Bugün Gladbeck’te tramvay yok. 1945.

10-

II. Dünya Savaşı’nın sonunda Katschhof’taki Aachen Belediye Binası’nın güneyinde. Belediye binası, Aachen’in tarihi merkezindeki en önemli binalardan biridir. Yıllarca tekrar tekrar yapıldı ve genişletildi. Anıtın en eski kısmı, Charlemagne zamanından kalma Granusturm’dur. II. Dünya Savaşı sırasında, belediye binası çeşitli bombalama baskınlarından çok acı çekti. 14 Temmuz 1943’te, çatı ve hem Belediye Binası kuleleri yandı, hem de ısıyla bükülen kulenin çelik iskeletleri, birkaç yıl boyunca belediye binasının görünümüne hâkim oldu. 50’li yıllarda yeniden yapılanma; son olarak, iki kule kapağı 1978’de tamamlandı.

11-

Arka planda Varsayım Katedrali var. 1941.

12-

Ağustos 1944. 1940’tan beri Paris, Alman birlikleri tarafından işgal edildi. Müttefik ordusu başkente yaklaştığında, bu Paris halkını direnmeye teşvik ediyor. Genel bir greve geliyor, ardından açık isyanlar geliyor. Şehrin her yerinde (örneğin St. Placide rue’deki gibi) barikatlar kuruluyor ve 20 Ağustos civarında, Direniş kentin kontrolünü ele geçirdi. Askeri olarak verimsiz olmasına rağmen, bu barikatlar Paris ayaklanması için sembolik bir karaktere sahipti.

13-

Haziran 1944.

14-

San Lorenzo, Roma, Temmuz 1943 Bombalamaları

15-

1941. İnn’in işgali sırasında Alman askerleri.

16-

Alman askerleri trene binmeyi bekliyor Alkmaar 1941.

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı