Gündem

10 Yıldır Abur Cubur Yediği İçin Kör Ve Sağır Olan 17 Yaşındaki Çocuk

Dönemimiz şartlarında, fast food ve abur cubur gibi hazır gıdalar besin zincirimizde oldukça geniş bir yer kaplıyor. Özellikle günün büyük bir kısmını çalışarak geçiren ebeveynlerin çocukları için bu hazır gıdalar vazgeçilmez diyebiliriz. İngiltere’de henüz 17 yaşında olan çocuk, 10 yıla yakın süredir abur cubur ve sağlıksız beslenmeden dolayı kör ve sağır oldu.

İngiltere’de 17 yaşındaki bir çocuk görme ve duyma yetisini kaybettiği için doktora gitti. Doktorlar, tedavi ardından hazırladıkları raporda gencin, patates cipsi, patates kızartması, beyaz ekmek ve işlenmiş et ağırlıklı beslenmesi sonucu 15 yaşından itibaren yavaş yavaş görme ve işitme kaybı yaşadığını belitti.

Sürekli abur cubur tüketimi sonucu vitamin eksikliği olduğu anlaşıldı. Gencin beslenmeye dayalı optik nöropati (sinir rahatsızlığı) yaşamasına neden oldu. Bu durum genellikle, çocukların yetersiz beslendiği gelişmemiş ülkelerde görülüyor.

Adı açıklanmayan gencin Bristol Üniversitesi Ulusal Sağlık Hizmetleri’nde görevli doktorlar tarafından tedavisi devam ediyor. Doktorlar, zayıf beslenme ile görme kaybı arasındaki bağa dair yeterince farkındalık olmadığını söylüyorlar.

Kaynak : 1

Yorum Ekle

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı